Etiket arşivi: Kırgızistan ve Özbekistan Arasında Çatışma

Kırgızistan ve Özbekistan Askeri Birlikleri Çatıştı

Kırgızistan ile Özbekistan devlet sınırında dün iki ülkenin sınır birlik askerleri arasında yaşanan silahlı çatışmaya Kırgızistan’ın inşasına devam ettiği karayolunun neden olduğu bildirildi.

Milli Güvenlik Devlet Komitesi (GKNB) Sınır Birliği Komutanlığı Basın Merkezi, Kırgızistan ile Özbekistan sınırında dün akşam yaşanan silahlı çatışmayla ilgili olarak bildiri yayınladı. Bildiride, ülkenin güneyindeki Celalabad eyaleti Alabukinskiy İlçesi Bulak-Başı yerleşim biriminde Kırgızistan ve Özbekistan sınır birlik askerleri arasında Kırgızistan tarafında yapılan yol nedeniyle silahlı çatışma çıktığı anımsatıldı. Olayda, bir Kırgız askerin öldüğü, bir sivilin de ağır yaralandığı hatırlatıldı. Olayların büyümesi üzerine iki ülkenin sınır birlik komutanlıkları arasında yapılan telefon trafiği sonucu çatışmanın sona erdiği, olayın barışçıl yoldan çözümlenmesinin gereğine vurgu yapıldı.

Bu arada Kırgız-Özbek askeri arasında yaşanan silahlı çatışma ile ilgili olarak dava açıldığı ve bölgeye ilgili savcıların incelemelerde bulunmak üzere gittiği kaydedildi.