Etiket arşivi: yerli füze

Cirit (Lazer Güdümlü Füze)

Cirit (Lazer Güdümlü Füze)

Cirit, Roketsan’ın tasarladığı 8 km menzilli Türk füzesidir. Dünya’nın ilk lazer güdümlü helikopter füzesidir. 2010 yılında seri üretime geçmiştir. İtalya’dan tüm hakları ile satın alınan T-129 helikopterlerinde kullanılacaktır.

ATAK helikopterlerinin havadan yer hedeflerine karşı kullandığı 2.75 yarı aktif lazer güdümlü füzesi Cirit, hafif zırhlı hedeflere karşı yüksek doğrulukta çalışmaktadır. Cirit, dumanı azaltılmış yakıtlı ve duyarsız mühimmat özelliğine sahip roket motoru ile üç etkiye aynı anda sahip çok amaçlı harp başlığı ve elektromekanik kontrol tahrik sistemlerine sahiptir.

MIL-STD 810 F ve MIL-STD 464 A ile uyumlu, tasarımı Roketsan tarafından gerçekleştirilen MIL-STD-1760 ara yüze haiz farklı entegrasyon modellerine uygun CİRİT podlarından ateşlenmektedir.

M ve LAU lançerlerden atılabilen füze, tasarımı Roketsan tarafından gerçekleştirilen MIL-STD-1760 arayüze haiz akıllı poddan da ateşlenebilmektedir.

ROKETSAN Genel Müdürü Hüseyin Baysak; füzenin en belirgin özelliğinin şuan dünya üzerinde helikoptere monte edilen tek güdümlü füze olduğunu söyledi. ABD’nin bile hala bu füzeyi geliştirme aşamasında olduğuna dikkati çeken Baysak, “ABD çalışmalarını tamamlayıp projeyi hayata geçirdiğinde bile, füzelerinin 6 kilometre menzili olacak. Bizim tamamladığımız CİRİT’in ise menzili 8 kilometre. Yani ABD projesini tamamladığında bile CİRİT bazı özellikleriyle yine en iyisi olacak. Dünya helikopter pazarının yaklaşık yüzde 50’sini elinde bulunduran Eurocopter ile dün mutabakat anlaşması imzaladık. Eurocopter, üreteceği helikopterlere CİRİT’leri monte etmek istiyor. CİRİT’in özelliği ise, atışını tamamen otomatik yapması. Lazer güdümü sayesinde hedefe kilitlenen füze, tek atışta istenilen bölgeyi imha ediyor” şeklinde açıklamada bulunmuştur.

Cirit, farklı kara ve hava platformlarına entegrasyon imkanı bulunmakla birlikte, öncelikli olarak taarruz helikopterlerinden kara hedeflerine yönelik olarak kullanılacaktır. Hafif zırhlı/zırhsız ve hareketli hedefleri imha etme yeteneği bulunan Cirit’in füzesine iki alternatif harp başlığı takılabilmektedir. Çok maksatlı başlık olarak tanımlanan birinci alternatifte, zırh delme, yangın çıkarıcı ve parçacık etkisi bulunur. Yüksek İnfilaklı Başlık olarak tanımlanan ikinci alternatifte ise sadece parçacık etkisi bulunur.

Kaynaklar:
wikipedia
roketsan
dha

SOM Füzesi

2 bin 500 Kilometre Menzilli Türk Füzesi

Adı, Hassas Güdümlü Stand of Mühimmat; kısaca SOM…

Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda, uçakların düşman hava savunma sistemlerinin etkili menziline girmeden, tanımlanan hedefi büyük bir doğrulukla vurması için üretildi.

Halihazırda 3 farklı versiyon olarak geliştirilen füze sistemi, şu an için 180 kilometrenin üzerinde bir menzile sahip.

Milli Seyir füzesi SOM, ilk kez geçen yıl İzmir’de yapılan Türkiye Hava Gösterileri sırasında, Ceylan Filo’ya bağlı bir F-16 savaş uçağı üzerinde kamuoyuna tanıtılmıştı.

TÜBİTAK-SAGE’den Gökmen Mahmutyazıcıoğlu SOM füzesiyle ilgili şunları söyledi:

“Dünyada bunun benzeri füzeler var, Almanların Taurus füzesi var, Avrupa ortak yapımı Storm Shadow füzesi var, Amerikalıların Slam-Er denen füzeleri var yalnız bizim füzemiz onalara göre teknolojik olarak üst seviyede, onlarda bulunmayan birtakım özellikler de bizim füzemizde var”.

6 yıldır bu alanda çalışmalarını sürdüren TÜBİTAK Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü SAGE, şu anda füzenin menzilini 300 kilometreye çıkarmış durumda.

“Teknoloji olarak TOMAHAWK’la aynı, sadece menzil şu an için üzerinde çalıştığımız bu modelin menzili biraz daha kısa ama konsept olarak TOMAHAWK’la aynı aileye giriyor diyebilirim.”

Ancak füzenin menzili için beklenti büyük.

Başbakan Erdoğan da Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda menzilin 2 bin 500 kilometreye çıkarılmasını istemişti.

SAGE, bu yıl içinde 500 kilometre testlerine başlayacak; menzil önce bin 500 kilometreye, 2014′te ise 2 bin 500 kilometreye çıkarılacak.

Füze, düşman radarları tarafından tespit edilmesini zorlaştıran bir gövde yapısına sahip.

Kendisine tanımlanan yol noktalarını düşük irtifalarda izleyip, düşman hava savunma unsurlarından kaçarak hedefine ilerleyebiliyor.

Füzeye Aletsel Navigasyon ve Küresel Konumlama sistemine ek olarak, Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi de eklendi.

Böylece Küresel Konumlama Sisteminin kesilmesi veya karıştırılması durumunda bile füze, bilgisayarına önceden yüklenen yeryüzü şekillerini izleyip rota düzeltmesi yapabiliyor ve hedefe yüksek hassasiyetle yaklaşıyor.

 

TRTHaber