Ülkelerin Askeri Güçleri

Askeri güç genel olarak; milli politikaların uygulanmasında ve milli hedeflerin elde edilmesinde kullanılan devletin fiziki gücü olarak tanımlanır. Sayfamızda ülkelerin askeri güçlerine ait bilgileri görebilir ve aralarında kıyaslama yapabilirsiniz. Askeri güç sıralamaları yapılırken nükleer silahlar göz ardı edilmiştir. Söz konusu sıralamalar çok detaylı unsurlar göz önüne alınarak yapılmadığından hatalar olabilir. Bilgiler tamamen açık kaynak verilerinden elde edilmiş olup sitemizde herhangi bir gizli bilgi yayınlanmamaktadır. Gün geçtikçe sitemizde yer alan veriler güncellenmekte ve yeni bilgiler eklenmektedir.

Türkiye’nin Askeri Gücü


Türkiye’nin Askeri Gücü, Asker Sayısı, Hava ve Deniz Gücüne Dair 2015 Yılına Dayanan Güncel Veriler.


Türkiye, resmî adıyla Türkiye Cumhuriyeti, başkenti Ankara olan ve Eski Dünya karaları denilen Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının birbirine en çok yaklaştığı noktada bulunan ülkedir. Ülke topraklarının bir bölümü Anadolu Yarımadası’nda, bir bölümü ise Balkan Yarımadası’nın uzantısı olan Trakya’da bulunur. Ülkenin üç yanı Akdeniz, Karadeniz ve bu iki denizi birbirine bağlayan Boğazlar ile Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir. Komşuları Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan (Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti) ile, İran, Irak ve Suriye’dir. Türkiye, (Azerbaycan, Kazakistan, Kıbrıs, Kırgızistan, Özbekistan, ve Türkmenistan ile birlikte) günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletlerinden biri olup Türk Konseyi ve TÜRKSOY’un üyesidir.

Türkiye’nin savaş gücü; Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri olmak üzere üç ana kuvvetten oluşur. Barış döneminde İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan ve sefer durumunda Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesine dahil olan Jandarma ve Sahil Güvenlik ise alt birimleridir. Toplam asker sayısı bakımından dünyanın 7. ve NATO’nun 2. kalabalık ordusudur.Türkiye’nin Askeri Gücüne ilişkin detaylı bilgileri görmek için tıklayın.

 
© 2015 Ülkelerin Askeri Güçleri | Gizlilik ve Şartlar | İletişim
Bu sitede yer alan bilgiler tamamen açık kaynak verilerinden elde edilmiş olup meraklısına kolay erişim sağlamak amacıyla toplanmıştır. Sitemizde herhangi bir gizli bilgi yayınlanmamaktadır. Bazı bilgiler hatalı ya da eksik olabilir. Siteyle ilgili olarak belirtmek istediğiniz görüş, öneri ve şikayetlerinizi lütfen bize bildirin. Sitede yer alan bilgiler kaynak belirterek paylaşılabilir. Yoruma izin verilen sayfalarda hakaret, tehdit ya da kanunlara aykırı diğer durumlarda yetkili mercilerden gelen talepler doğrultusunda bilgi verilebileceğini unutmayınız.